Sedinta tehnica la handbal, fete si baieti, gimnaziu si liceu

OLIMPIADA NAȚIONALĂ A SPORTULUI ȘCOLAR

ETAPA JUDEŢEANĂ LA HANDBAL

FETE ȘI BĂIEȚI

GIMNAZIU URBAN ȘI GIMNAZIU RURAL

LICEU URBAN+RURAL

 

 

Vineri, 13.02.2015, ora 1400, la Școala Gimnazială „Avram Iancu” Arad (sala de sport), va avea loc şedinţa tehnicăla O.N.S.Ş. handbal fete și băieți, gimnaziu urban, gimnaziu rural și liceu urban+rural – etapa judeţeană.

La această şedinţă sunt invitate toate cadrele didactice de la unitățile de învățământ din municipiul şi judeţul Arad, care doresc să participe la această competiţie.

PREZENȚA NU ESTE OBLIGATORIE.

 

La începutul anului școlar, în speranța că Ministerul Educației și Cercetării Științifice (la acea vreme Ministerul Educației Naționale) va organiza din nou competiții separate urban/rural pentru unele discipline sportive din calendarul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar, și la handbal au fost făcute înscrieri separate. Prin fișa de înscriere la Olimpiada Națională a Sportului Școlar, următoarele unități de învățământ au confirmat prezența la aceste competiții:

 

HANDBAL GIMNAZIU FETE URBAN (9 echipe)

  • Școala Gimnazială ”Regina Maria” Arad, Școala Gimnazială ”Avram Iancu” Arad, Școala Gimnazială ”Caius Iacob” Arad, Liceul Teoretic ”Mihai Veliciu” Chișineu Criș, Liceul ”Ion Creangă” Curtici, Liceul Teoretic ”J. G. Tajovsky” Nădlac, Liceul Teoretic Pâncota, Liceul Tehnologic Sântana, Liceul Teoretic Sebiș.

 

HANDBAL GIMNAZIU FETE RURAL (28 echipe)

  • Liceul Teoretic Beliu, Liceul ”Ioan Buteanu” Gurahonț, Școala Gimnazială ”Gheorghe Popovici” Apateu, Școala Gimnazială ”Patriche Popescu” Bata, Școala Gimnazială Bârsa, Școala Gimnazială Bocsig, Școala Gimnazială Buteni, Școala Gimnazială Cărand, Școala Gimnazială Dieci, Școala Gimnazială Grăniceri, Școala Gimnazială Groșeni, Școala Gimnazială Hășmaș, Școala Gimnazială Iacobini, Școala Gimnazială ”Pavel Covaci” Macea, Școala Gimnazială Păuliș, Școala Gimnazială Pilu, Școala Gimnazială ”Simonyi Imre” Satu Nou, Școala Gimnazială Seleuș, Școala Gimnazială Sintea Mare, Școala Gimnazială ”Iustin Marșieu” Socodor, Școala Gimnazială ”Ștefan Bozian” Șeitin, Școala Gimnazială ”Mihai Veliciu” Șepreuș, Școala Gimnazială Șimand, Școala Gimnazială ”Ioan Slavici” Șiria, Școala Gimnazială Târnova, Școala Gimnazială Țipar, Școala Gimnazială Vârfurile, Școala Gimnazială Vladimirescu.

 

HANDBAL GIMNAZIU BĂIEȚI URBAN (7 echipe)

  • Școala Gimnazială ”Regina Maria” Arad, Școala Gimnazială ”Avram Iancu” Arad, Liceul Teoretic ”Mihai Veliciu” Chișineu Criș, Liceul ”Mihai Viteazul” Ineu, Liceul Teoretic ”J. G. Tajovsky” Nădlac, Liceul Tehnologic Sântana, Liceul Teoretic Sebiș.

 

HANDBAL GIMNAZIU BĂIEȚI RURAL (21 echipe)

  • Liceul Teoretic Beliu, Liceul ”Ioan Buteanu” Gurahonț, Liceul Vinga, Școala Gimnazială ”Gheorghe Popovici” Apateu, Școala Gimnazială ”Patriche Popescu” Bata, Școala Gimnazială Bârsa, Școala Gimnazială Bocsig, Școala Gimnazială Buteni, Școala Gimnazială Cărand, Școala Gimnazială Grăniceri, Școala Gimnazială Hășmaș, Școala Gimnazială Iacobini, Școala Gimnazială Pilu, Școala Gimnazială ”Simonyi Imre” Satu Nou, Școala Gimnazială Seleuș, Școala Gimnazială ”Iustin Marșieu” Socodor, Școala Gimnazială ”Mihai Veliciu” Șepreuș, Școala Gimnazială Șimand, Școala Gimnazială ”Ioan Slavici” Șiria, Școala Gimnazială ”Virgil Iovănaș” Șofronea, Școala Gimnazială Târnova.

 

HANDBAL LICEU FETE (10 echipe)

  • Colegiul Național ”Vasile Goldiș” Arad, Colegiul Economic Arad, Liceul cu Program Sportiv Arad, Liceul Teoretic ”Mihai Veliciu” Chișineu Criș, Liceul ”Ion Buteanu” Gurahonț, Liceul ”Mihai Viteazul” Ineu, Liceul Teoretic ”J. G. Tajovsky” Nădlac, Liceul Teoretic Pâncota, Liceul Tehnologic Sântana, Liceul Teoretic Sebiș.

 

HANDBAL LICEU BĂIEȚI (9 echipe)

  • Colegiul Economic Arad, Liceul cu Program Sportiv Arad, Liceul Teoretic Beliu, Liceul Teoretic ”Mihai Veliciu” Chișineu Criș, Liceul ”Ion Buteanu” Gurahonț, Liceul Tehnologic ”Sava Brancovici” Ineu, Liceul Tehnologic Sântana, Liceul Teoretic Sebiș, Colegiul Particular ”Vasile Goldiș” Arad.

 

CONDIȚII DE PARTICIPARE ȘI CALIFICARE

 

Participarea copiilor şi elevilor la etapele O.N.S.Ş., superioare etapei pe unitatea de învăţământ, este condiţionată de:

a)      respectarea grupelor de vârstă, în conformitate cu prevederile Calendarului competiţional naţional;

b)      prezentarea BI/CI sau, după caz, a certificatul de naştere în original;

c)      adeverinţa de participare, eliberată de unitatea de învăţământ la care copilul/ elevul este înscris în Registrul Matricol, conform Anexei 3 din prezentul Regulament (care conţine şi avizul medical favorabil, cu o valabilitate de 6 luni) sau carnet de elev cu poză și vizat;

d)     formularul de înscriere, eliberat de unitatea de învăţământ, conform Anexei 1;

e)      certificatul de identitate sportivă obţinut de la Direcţia Judeţeană de Sport (pentru cei care nu îl au – ar fi bine să îl facă);

f)       echipele/elevii vor fi însoţite/însoţiţi în competiţii numai de către persoane angajate ale unităţii de învăţământ participante, desemnate în calitate de conducători oficiali în formularul de înscriere înaintat de unitatea de învăţământ;

g)      Pentru participare în competiţie, unităţile de învăţământ, prin conducătorii oficiali, sunt obligate să prezinte Comisiei organizatoare toate documentele precizate în prezentul Regulament;

În caz contrar, echipele/ elevii nu sunt primite/ primiţi în competiţie.

 

 

CONDIŢII DE PARTICIPARE

  • participă elevii născuţi:
  • pentru gimnaziu în anul 1999 şi mai mici (care sunt elevi în clasa a V-a – a VIII-a);
  • pentru liceu în anul 1995 şi mai mici (care sunt elevi în clasa a IX-a – a XII-a);
  • tabel cu numele si prenumele elevilor, data naşterii, clasa, viza medicală (pe tabel sau adeverinţa medicală), semnătura directorului şi ştampila unităţii şcolare, acte de identitate în original, carnetul de note vizat şi cu poza.

Echipele câştigătoare ale etapei judeţene vor reprezenta județul Arad la etapa de zonă astfel:

  • gimnaziu fete: 20-22 martie 2015, Hunedoara;
  • gimnaziu băieți: 13-15 martie 2015, Caraș;
  • liceu fete: 20-22 martie 2015, Mehedinți;
  • liceu băieți: 13-15 martie 2015, Mehedinți.

Pentru mai multe informații și pentru înscrierea altor unități de învățământ care nu au confirmat prezența la competiție prin fișa de înscriere:

  • prof. Moldovan Pompiliu   – 0721-151 654

 

Comisia de organizare: Gudiu Geta, Inoan Adriana, Mandache Emilia și Moldovan Pompiliu.