OG si ONSS Etapa judetana la handbal fete si baieti, gimnaziu si liceu urban si rural

OLIMPIADA GIMNAZIILOR ȘI

OLIMPIADA NAȚIONALĂ A SPORTULUI ȘCOLAR

ETAPA JUDEŢEANĂ LA HANDBAL – FETE ȘI BĂIEȚI

GIMNAZIU URBAN+RURAL

LICEU URBAN+RURAL

 

Marți, 2.02.2016, ora 1400, la Școala Gimnazială ”Avram Iancu” Arad (sala de sport), vor avea loc şedinţe tehnice la:

  • Olimpiada Gimnaziilor – handbal, fete și băieți, urban+rural – etapa județeană;
  • Olimpiada Națională a Sportului Școlar – handbal liceu, fete și băieți, urban+rural – etapa judeţeană.

La această şedinţă sunt invitate toate cadrele didactice de la unitățile de învățământ din municipiul şi judeţul Arad, care doresc să participe la această competiţie.

PREZENȚA NU ESTE OBLIGATORIE.

Prin fișa de înscriere la competițiile sportive din anul școlar 2015-2016, următoarele unități de învățământ sunt înscrise la aceste competiții:

HANDBAL GIMNAZIU FETE URBAN+RURAL (41 echipe)

  • Liceul cu Program Sportiv Arad, Școala Gimnazială ”Regina Maria” Arad, Școala Gimnazială ”Avram Iancu” Arad, Școala Gimnazială ”Caius Iacob” Arad, Liceul Teoretic Beliu, Liceul Teoretic ”Mihai Veliciu” Chișineu Criș, Liceul ”Ion Creangă” Curtici, Liceul ”Ioan Buteanu” Gurahonț, Liceul ”Moga Voievod” Hălmagiu, Liceul ”Mihai Viteazul” Ineu, Liceul ”Vasile Juncu” Miniș, Liceul Teoretic ”J. G. Tajovsky” Nădlac, Liceul Tehnologic Sântana, Liceul Teoretic Sebiș, Liceul Tehnologic Vinga, Școala Gimnazială ”Gheorghe Popovici” Apateu, Școala Gimnazială ”Lazăr Tâmpa” Almaș, Școala Gimnazială ”Patriche Popescu” Bata, Școala Gimnazială Bârsa, Școala Gimnazială Bocsig, Școala Gimnazială Buteni, Școala Gimnazială Cărand, Școala Gimnazială ”Pădureni” Chișineu Criș, Școala Gimnazială Dieci, Școala Gimnazială Groșeni, Școala Gimnazială Hășmaș, Școala Gimnazială ”Pavel Covaci” Macea, Școala Gimnazială ”Titus Popovici” Mișca, Școala Gimnazială Pilu, Școala Gimnazială Pleșcuța, Școala Gimnazială ”Simonyi Imre” Satu Nou, Școala Gimnazială Seleuș, Școala Gimnazială Sintea Mare, Școala Gimnazială ”Iustin Marșieu” Socodor, Școala Gimnazială ”Mihai Veliciu” Șepreuș, Școala Gimnazială ”Ioan Slavici” Șiria, Școala Gimnazială Tauț, Școala Gimnazială Târnova, Școala Gimnazială Țipar, Școala Gimnazială Vârfurile și Școala Gimnazială Vladimirescu.

 

HANDBAL GIMNAZIU BĂIEȚI URBAN+RURAL (32 echipe)

  • Liceul cu Program Sportiv Arad, Școala Gimnazială ”Regina Maria” Arad, Școala Gimnazială ”Aron Cotruș” Arad, Școala Gimnazială ”Avram Iancu” Arad, Liceul Teoretic Beliu, Liceul Teoretic Cermei, Liceul ”Ioan Buteanu” Gurahonț, Liceul ”Moga Voievod” Hălmagiu, Liceul Tehnologic Sântana, Liceul Teoretic Sebiș, Liceul Tehnologic Vinga, Școala Gimnazială ”Gheorghe Popovici” Apateu, Școala Gimnazială ”Lazăr Tâmpa” Almaș, Școala Gimnazială ”Patriche Popescu” Bata, Școala Gimnazială Bârsa, Școala Gimnazială Bocsig, Școala Gimnazială Buteni, Școala Gimnazială Cărand, Școala Gimnazială ”Pădureni” Chișineu Criș, Școala Gimnazială Dieci, Școala Gimnazială Groșeni, Școala Gimnazială Hășmaș, Școala Gimnazială ”Titus Popovici” Mișca, Școala Gimnazială Pilu, Școala Gimnazială ”Simonyi Imre” Satu Nou, Școala Gimnazială Seleuș, Școala Gimnazială Sintea Mare, Școala Gimnazială ”Iustin Marșieu” Socodor, Școala Gimnazială ”Mihai Veliciu” Șepreuș, Școala Gimnazială ”Ioan Slavici” Șiria, Școala Gimnazială Tauț și Școala Gimnazială Târnova.

HANDBAL LICEU FETE (8 echipe)

  • Colegiul Național ”Preparandia – Dimitrie Țichindeal” Arad, Liceul cu Program Sportiv Arad, Liceul Teoretic ”Mihai Veliciu” Chișineu Criș, Liceul ”Ion Buteanu” Gurahonț, Liceul ”Mihai Viteazul” Ineu, Liceul Teoretic ”J. G. Tajovsky” Nădlac, Liceul Tehnologic Sântana și Liceul Teoretic Sebiș.

 

HANDBAL LICEU BĂIEȚI (9 echipe)

  • Liceul cu Program Sportiv Arad, Liceul Teoretic Beliu, Liceul Teoretic Cermei, Liceul ”Ion Buteanu” Gurahonț, Liceul Tehnologic ”Sava Brancovici” Ineu, Liceul Teoretic ”J. G. Tajovsky” Nădlac, Liceul Tehnologic Sântana, Liceul Teoretic Sebiș și Colegiul Particular ”Vasile Goldiș” Arad. 

Pentru mai multe informații și pentru înscrierea altor unități de învățământ care nu au confirmat prezența la competiție prin fișa de înscriere:

  • prof. Moldovan Pompiliu   – 0721-151 654

 

CONDIȚII DE PARTICIPARE ȘI CALIFICARE 

Participarea copiilor şi elevilor la fazele superioare etapei pe unitatea de învăţământ, este condiţionată de:

a)      respectarea grupelor de vârstă, în conformitate cu prevederile Calendarului competiţional naţional (pentru gimnaziu în anul 2000 şi mai mici (care sunt elevi în clasa a V-a – a VIII-a), pentru liceu în anul 1996 şi mai mici (care sunt elevi în clasa a IX-a – a XII-a);

b)      prezentarea BI/CI sau, după caz, a certificatul de naştere în original;

c)      adeverinţa de participare, eliberată de unitatea de învăţământ la care copilul/ elevul este înscris în Registrul Matricol, conform Anexei 3 din prezentul Regulament (care conţine şi avizul medical favorabil, cu o valabilitate de 6 luni) sau carnet de elev cu poză și vizat;

d)     formularul de înscriere, eliberat de unitatea de învăţământ, conform Anexei 1;

e)      certificatul de identitate sportivă obţinut de la Direcţia Judeţeană de Sport (pentru cei care nu îl au – ar fi bine să îl facă);

f)       echipele/elevii vor fi însoţite/însoţiţi în competiţii numai de către persoane angajate ale unităţii de învăţământ participante, desemnate în calitate de conducători oficiali în formularul de înscriere înaintat de unitatea de învăţământ;

g)      Pentru participare în competiţie, unităţile de învăţământ, prin conducătorii oficiali, sunt obligate să prezinte Comisiei organizatoare toate documentele precizate în prezentul Regulament;

În caz contrar, echipele/ elevii nu sunt primite/ primiţi în competiţie.

Echipele câştigătoare ale etapei judeţene vor reprezenta județul Arad la etapa de zonă astfel:

  • gimnaziu fete: ??.??.2016, ???;
  • gimnaziu băieți: ??.??.2016, ???;
  • liceu fete: 8-10 aprilie 2016, Mehedinți;
  • liceu băieți: 11-13 martie 2016, Alba.

Comisia de organizare: Cismaș Dan – reprezentantul Federației Române de Handbal, Gudiu Geta, Inoan Adriana, Korosi Ramona și Moldovan Pompiliu.