Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar - ARED - etapa naţională - ciclul liceal feminin şi masculin

 
În perioada 19-21 aprilie 2012, la Arad, Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad, Consiliul Judeţean Arad, Primăria Municipiului Arad, Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Arad au organizat o interesantă competiţie de şah, etapa naţională din cadrul Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar- şah, ciclul liceal.

Startul competiţiei a fost dat de către inspectorul şcolar general, prof. Mirela Aldescu, cu ocazia festivităţii de deschidere, la care au participat organizatorii, arbitrii de concurs, elevi, profesori însoţitori şi părinţi.

Dacă în competiţia masculină au luat startul 40 de elevi, întrecerea feminină a debutat cu 38 de eleve provenite din toate judeţele ţării. A fost un concurs disputat pentru că au participat atât şahişti amatori, cât şi şahişti legitimaţi la diferite cluburi din ţară, răsturnările de ierarhii nelipsind din competiţie. La Arad, a fost prezentă şi o participantă la Campionatul Mondial acum 3 ani, rezervat copiilor de 10 ani, sportiva Vişănescu Daria-Ioana, din Deva, sportivă care de altfel, a şi câştigat competiţia feminină.

„Aradul a fost reprezentat la această competiţie de doi elevi. Eleva Vîlcan Daniela (locul 18), Colegiul Naţional “Moise Nicoară” Arad, pregătită de către domnul profesor Marius Cirin, iar în întrecerea masculină, Ispravnic Alexandre Victor(locul 26), Liceul Pedagogic “Dimitrie Ţichindeal” Arad, elev pregătit de doamna profesor Mariana Tomescu” – a spus prof. Gabriel Iazbinscky, inspector de specialitate în cadrul ISJ Arad.

Trebuie amintit faptul că partidele din cadrul competiţiei s-au desfăşurat într-un cadru apreciat de către competitori, adică în sala de şedinţe a Consiliului Judeţean din Arad, sala care a oferit un cadru pe măsura acestui eveniment.

O contribuţie majoră la desfăşurarea în bune condiţii a concursului a avut-o şi sponsorul competiţiei ARED, partenerul oficial al Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar în judeţul Arad, partener care a oferit medaliile, cupele, diplomele, învingătorilor.

Iată elevii medaliaţi în cadrul competiţiei:

Masculin: 1.Dragoş Corlăţescu (Prahova); 2. Sebastian Pavel (Suceava); 3. Andrei Arghirescu (Vrancea); Feminin: 1. Daria Vişănescu (Hunedoara); 2.Ioana Getip (iaşi); 3. Ioana Cîrlig (Dolj).

 
 
ONSS 2012- Faza Nationala - Liceu - masculin        
                 
Final Ranking              
                 
Rank Name Rtg FED Club Pts Res. BH. SB
1 Corlatescu Dragos-Georgian 2175 ROU Prahova 6 1 24 26.75
2 Pavel Sebastian-Ionut 2010 ROU Suceava 6 0 22 25.00
3 Arghirescu Andrei 2052 ROU Vrancea 0 21½ 21.00
4 Stegariu Vlad-Ionut 2215 ROU Iasi 5 0 23½ 22.25
5 Bida Mihai-Eugen 2196 ROU Dolj 5 0 23 22.50
6 Negru Alecsandru-George 1661 ROU Brail 5 0 19½ 17.50
7 Dobre Mihai 2012 ROU Buzau 5 0 19 16.50
8 Malureanu Costin-George 2167 ROU Constanta 5 0 18 16.50
9 Dicu Razvan-Stefan 2171 ROU Brasov 0 21 16.00
10 Vladut Matei 1984 ROU Sibiu 4 0 20½ 14.50
  Rotaru Teodor 1949 ROU Neamt 4 0 20½ 14.50
12 Untu Marius-Catalin 1672 ROU Giurgiu 4 0 20½ 14.00
13 Ivascu Cosmin Alexandru 1909 GER Bucuresti 4 0 20 12.00
14 Buble Stefan 1201 ROU Hunedoara 4 0 18½ 14.00
15 Motounu Vlad-Stefan 1902 ROU Valcea 4 0 18 12.25
16 Fulger Ionut 1934 ROU Arges 4 0 18 10.00
17 Axente Alexandru 1667 ROU Galati 4 0 17½ 11.00
18 Catana Remus-Raul 1660 ROU Mures 4 0 17½ 10.00
19 Ninacs Walter 1201 ROU Satu Mare 4 0 17 10.50
20 Bogdan Horia-Daniel 1903 ROU Timis 0 18 8.50
21 Atomei Cristian 1924 ROU Botosani 0 16 7.50
22 Mester Attila 1201 ROU Covasna 0 12 6.50
23 Nastac Tudor-Andrei 1427 ROU Bacau 3 0 18½ 10.75
24 Mares Medar Razvan 1201 ROU Gorj 3 0 18½ 8.75
25 Giurgi Dorin 1201 ROU Maramures 3 0 17½ 8.25
26 Ispravnic Alexandre-Victor 1201 ROU Arad 3 0 17 8.50
27 Stefan-Birdea Ovidiu-Ionut 1713 ROU Cluj 3 0 16½ 8.00
28 Buzdugan Alexandru-Marcel 1235 ROU Vaslui 3 0 16½ 7.50
29 Heutschi Vlad 1537 ROU Alba 3 0 15½ 6.50
30 Muresan Sebastian 1201 ROU Bistrita Nasaud 3 0 15 4.50
31 Cojoaca Vlad-Alexandru 1781 ROU Teleorman 0 14½ 5.50
32 Dinca Razvan 1201 ROU Olt 0 13½ 3.00
33 Mema Serban 1201 ROU Mehedinti 0 12½ 5.75
34 Perdum  Alexandru 1201 ROU Dambovita 0 11 4.75
35 Ivan Cosmin 1631 ROU Calarasi 2 0 17 4.00
36 Marin Cristi Gabriel 1201 ROU Ialomita 2 0 16 3.50
37 Petre Cezar-Dan 1383 ROU Ilfov 2 0 13 2.00
38 Taran Vlad-Ionut 1240 ROU Tulcea 0 15½ 1.50
39 Luca Valentin 1201 ROU Harghita 1 0 12 0.50
40 Bogorodea Bogdan-Calin 1201 ROU Caras-Severin 0 0 17½ 0.00
ONSS 2012 - Faza Nationala - Liceu - Feminin        
                 
Final Ranking              
                 
Rank Name Rtg FED Club Pts Res. BH. SB
1 Visanescu Daria-Ioana 2052 ROU Hunedoara 6 1 24½ 27.25
2 Gelip Ioana 2017 ROU Iasi 6 0 23 26.00
3 Cirlig Ioana-Andreea 1694 ROU Dolj 0 21½ 21.50
4 Taposu-Matei Alexandra 1815 ROU Bucuresti 5 0 24½ 21.25
5 Tyukodi Petra 1722 ROU Bihor 5 0 19½ 17.75
6 Vintila Maria-Aurora 1768 ROU Vaslui 5 0 18½ 17.00
7 Floroiu Ioana-Alexandra 1684 ROU Valcea 5 0 18½ 15.00
8 Bratu Andreea 1782 ROU Buzau 0 23 16.75
9 Firaru Roxana-Maria 1659 ROU Ilfov 0 22½ 16.50
10 Toma Elena-Adelaida 1706 ROU Vrancea 0 20½ 16.50
11 Oana Amalia-Ioana 1504 ROU Dambovita 0 17 12.25
12 Sechel Oana 1201 ROU Maramures 4 0 19½ 13.00
13 Didiliuc Dariana-Gabriela 1515 ROU Prahova 4 0 19½ 12.00
14 Zorila Andreea-Maria 1319 ROU Teleorman 4 0 19 12.50
15 Vandor Daniela-Maria 1209 ROU Sibiu 4 0 18½ 11.50
16 Buta Roxana 1201 ROU Brasov 4 0 17 13.00
17 Prunariu Ana-Maria 1364 ROU Gorj 4 0 17 10.00
18 Vilcan Daniela 1201 ROU Arad 4 0 13 8.00
19 Rotaru Ana 1201 ROU Neamt 0 17 10.50
20 Covaliuc Andreea 1201 ROU Botosani 3 0 20½ 10.00
21 Hodoroga Ana Maria 1201 ROU Bistrita Nasaud 3 0 19 11.00
22 Ardelean  Camelia 1201 ROU Salaj 3 0 18½ 9.00
23 Mititelu Alina 1751 ROU Galati 3 0 17 8.00
24 Magarin Semela-Amara 1201 ROU Mehedinti 3 0 17 7.00
25 Pantu-Irimia Diana-Elena 1476 ROU Constanta 3 0 16½ 8.25
26 Tincu Bianca 1201 ROU Alba 3 0 16 5.00
27 Ghenciu Alice 1201 ROU Olt 3 0 15½ 5.00
28 Popescu  Mihaela 1201 ROU Suc eava 3 0 15 5.00
29 Farkas Izabela 1201 ROU Covasna 3 0 14 6.00
30 Ghinea  Raluca 1201 ROU Arges 3 0 12½ 5.00
31 Istoc Ioana Alexandra 1201 ROU Bacau 2 0 18 6.00
32 Kukta Ingrid 1201 ROU Satu Mare 2 0 16 4.00
33 Golban Andreea Mirabela 1201 ROU Caras Severin 2 0 14½ 2.00
34 Jucan Ioana Iulia 1201 ROU Cluj 2 0 14 4.00
35 Daniliuc Iuliana 1201 ROU Ialomita 2 0 12 5.00
36 Clotan Alexandra 1201 ROU Mures 2 0 10 1.00
37 Dinu Lucica 1201 ROU Giurgiu 1 0 15 0.00
38 Bordeus Ramona 1201 ROU Harghita 0 0 14 0.00